Uuringud on tõestanud, et esmamulje tekib 7 sekundiga. See on aeg, mil möödud linnapildis mõnest hoonest või astud pargitud autost sammud koduukse poole. Maja fassaad on see, mille järgi teed Sina või mööduja otsuse – on see visuaalselt kena, kas majaelanikud hoolivad enda kinnisvarast ja kas see on hea koht elamiseks. Toome tänases uudiskirjas välja mõned kasulikud nipid, millele tähelepanu pöörata.

Milliseid fasaade Eestis leidub?

Erinevaid fasaadikatteid näeb linnapildis päris rohkelt – tellis, betoonpaneelid, puit, klaas ja muidugi krohv. Korterelamute puhul võib levinumaks variandiks pidada just krohvi, sest seda on kasutatud läbi kümnendite nii vanadel kui tuttuutel ehitistel. Igal viimistlusel on kestvusel ajas omad plussid ja miinused, mis määravad ka selle, kui tihti ja kuidas fasaadi hooldama peaks, et maja välisilme oleks korrektne ja kinnisvara väärtus ei kahaneks.

Kes, kuidas ja millal? – ehk hoolduse põhitõed

Peamiselt sõltub välisfassaadi hooldusvajadus valitud materjalist ja keskkonnast, kus maja asub. Kiiremini määrduvad fasaadid, mis asuvad suurema liiklustihedusega teede ja loodusliku kõrghaljastuse läheduses. Lisaks mängib rolli ka kortermaja arhitektuurne lahendus, mis tihti määrab kohad, kust satub fasaadile lisaniiskust või päikesevalgust. 

Põhiline murekoht krohvitud fassaadidel on mustuse kogunemine välispinnale, andes kasvulava sammaldele ja vetikatele, mis seal elades hakkavad vaikselt fasaadi kahjustama, muutes juba edasised vajalikud investeeringud oluliselt kulukamaks. Rusikareegel ütleb, et klaasfasaade ja aknaid tuleks korrektse ilme ja edasiste probleemide ärahoidmiseks pesta korra aastas. Teiste materjalide puhul on sõltuvus keskkonnast suurem, kuid levinud krohvfasaadi puhul peaks arvestama 3-5aastase hooldusintervalliga.

Millal on viimane aeg midagi ette võtta?

Kui esmased kahjustused krohvfasaadile on juba tekkinud, siis võib olla parim päästetee suuremate kulutuste ärahoiuks värvimine. Värvimine kõrvaldab esteetilise kahju ja koos õigete hooldusvahenditega tagab fasaadile värske kaitsekihi. Värvimisel kasutatakse tänapäeval nanosilikoonvärve, mis on mustust hülgavavad ja mikroorganismide kasvu pidurdava toimega. Lisaks on uued värvid isepuhastuvad ehk mustus ei jää nii aplalt külge ning tavaline vihm peseb mustuse kergemini maha. 

Millise kuluga peab arvestama?

Õigeaegne hooldus aitab oluliselt fassaadi eluiga pikendada tagades arvestatava rahalise kokkuhoiu. Krohvitud fassaadi puhastamisel peaks arvestama hinnaklassiga 2 eurot ruutmeetri kohta, klaasfassaadidel ja akendel veidi üle 1 euro. Värvimistööde puhul jääb kulunumber ühe ruutmeetri värvitava pinna kohta umbes 15 euro juurde.

  • Pööra fasaadile tähelepanu, kui
  • maja asub suure tee ääres
  • maja ümbritseb kõrghaljastus
  • pesust on möödas 3 aastat
  • näed fasaadil mustust või värvierinevusi

Kui kortermaja heakorra ja elukorralduse eest vastutavana tunned, et teha on palju, kuid pole päris kindel, millest ja kuidas alustada, siis Eesti Haldus on igati valmis nõustamisega abiks olema. Rohkem kui 10 aastat kortermajade hooldust ja haldust Eestis aitab meil olla kasulikuks partneriks igale kortermajale ja -ühistule olenemata asukohast või suurusest.